Menu
Strona główna Centrum wiedzy

Biznesplan, a COVID-19 w 2022 roku

Centrum wiedzy

Biznesplan, a COVID-19 w 2022 roku

29.06.2022

front-view-of-covid-19-concept.jpg

Chociaż kraje Europy w większości znoszą obostrzenia dotyczące zachowania w obliczu potencjalnego zarażenia wirusem SARS-CoV-2, nie jest to wciąż praktyka rozpowszechniona na całym świecie. Przykładowo, w Japonii do dzisiaj panują dość odczuwalne wytyczne odnośnie noszenia maseczek ochronnych i tylko od niedawna można je zdjąć na otwartej przestrzeni. I to, jeśli nie ma w okolicy dużego stężenia ludzi, co w miastach takich jak Tokio czy Osaka bywa problemem. 

 

Nie jest tajemnicą fakt, że dla wielu rozważających podjęcie planu biznesowego, COVID-19 pozostaje widmem nieudanych inwestycji. Dwa lata temu, wiele przedsiębiorstw dołączyło do szerokiego grona ofiar tej groźnej choroby. Dlatego też nie jest niczym dziwnym, iż po dzień dzisiejszy, pandemia odstrasza wiele osób aspirujących do własnej działalności. W tym wpisie Centrum Wiedzy, postaram się przybliżyć jakie jest, moim zdaniem, dobre podejście krytyczne do tego problemu.

 

Na początku garść faktów. Największy peak zachorowań na COVID-19 przypada na trwający obecnie rok. Zaraz po Świętach Bożego Narodzenia odnotowano ogromny wzrost liczby przypadków, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Był to trend powszechny, potencjalnie związany z kilkoma czynnikami takimi jak polityka wewnętrzna. Obecnie nie powinniśmy spodziewać się dużej ilości przypadków. Kolejny wzrost powinien przypaść dopiero na okres od listopada, tak jak w poprzednich latach. Owszem, fakty te związane są w dużej mierze z decyzjami prawnymi, społecznymi, ale także trudno nie zauważyć powiązania z porą roku, czy okresem trwania pandemii, bez względu na dwa pierwsze czynniki. Wydawać się może, że obecność wirusa jest póki co wpisana w lata 20, XXI wieku.

 

Nie ma łatwej odpowiedzi jak długo taka sytuacja potrwa, a próba podjęcia dyskusji to materiał na długi wywód naukowy, a nie artykuł informacyjny do porannej kawy. Jednakże, warto pochylić się nad innymi ciekawymi tendencjami.

 

Od czasów wybuchu pandemii rozwinęło się wiele gałęzi branży usługowej. Po 2020 roku, przeciętny użytkownik ma do dyspozycji o wiele więcej opcji dostawy jedzenia, zakupów, leków czy transportu w warunkach podwyższonego bezpieczeństwa. Wielu firmom nie trzeba mówić o benefitach pracy zdalnej, na który to opracowany model, wiele z nich się częściowo lub całkowicie przekształciło. W Stanach Zjednoczonych powstały restauracje Fast Food skupione tylko i wyłącznie na bezpiecznej obsłudze klienta. Uczelnie wyższe rozwinęły zdalne nauczanie, co dzisiaj ułatwia wielu studentom korzystanie z zasobów wiedzy, jakie wiele z nich posiada, a do których nie mieli ochoty lub determinacji się dostać. Nie jest to zachęta by otworzyć kolejny Uber Eats, czy odnowiony USOS, ale by spojrzeć na kwestię COVID-19 z innej perspektywy – gotowości. 

 

Biznesplan to prawdziwy kręgosłup każdej rodzącej się działalności. Czy tego chcemy, czy nie, obecność wirusa SARS-CoV-2 jest faktem. Kluczowym zatem staje się przekształcenie naszych wizji na własną przedsiębiorczość z uwzględnieniem tego faktu. Musimy być gotowi na potencjalną pracę zdalną, dostawy naszego produktu lub usług do naszych klientów lub zabezpieczenie jednego i drugiego przed narażeniem na utratę zdrowia lub życia. W taki sposób, nie ważne czy COVID-19 przetrwa kolejne lata jako poważne zagrożenie. Dla nas, takim zagrożeniem będzie w znacznie mniejszym stopniu. Ponadto, warto przy projektowaniu przedsięwzięcia biznesowego skorzystać z szeregu rodzących się programów informacyjnych i pomocy ze względy na panująca wciąż pandemię. 

 

Dodatkowo, wraz z powrotem do normalnego funkcjonowania, jeszcze szerzej działają oferty finansowania preferencyjnego ze środków krajowych i unijnych. To idealne wsparcie, uwzględniające zagrożenia wynikające z pandemii. W naszym Centrum Wiedzy istnieje mnóstwo artykułów, które pomagają zorientować się w tym, jak wybrać korzystne dla siebie warunki. Co więcej, na stronie dostępna jest także wygodna i szybka wyszukiwarka ofert z różnych agencji rozwoju przedsiębiorczości (ARP), dostępna pod tym adresem: https://www.pozyskajfinansowanie.pl/uzytkownicy/subscription-plans.html

Dzięki niej, można oszczędzić sobie kłopotu samodzielnego ich przeglądania pojedynczo, bądź kosztownej konsultacji z doradcą.

 

COVID-19 to prawdziwe wyzwanie dla naszych czasów, zarówno dla społeczeństwa, jak i ekonomii. Jednakże mam nadzieję, że udało mi się naprowadzić na rozwiązania pozwalające poradzić sobie z tematem własnej działalności, pomimo istnienia choroby. Serdecznie zachęcam do lektury naszych innych artykułów poświęconych podstawowym zagadnieniom z zakresu pozyskiwania dodatkowego finansowania, na preferencyjnych warunkach.


Powrót