Menu
Strona główna Centrum wiedzy

Dofinansowanie dla Startupów

Centrum wiedzy

Dofinansowanie dla Startupów

14.10.2021

dofinansowanie-startup.jpg

Dofinansowanie dla startupów to bardzo ważny, a jednocześnie trudny w realizacji temat. Z jednej strony innowacyjność zachęca do inwestycji, z drugiej wysokie ryzyko nie ułatwia zdobycia potrzebnego kapitału.

Jakie są najpopularniejsze opcje finansowania startupu? Na jakie środki i w jakiej formie może liczyć innowator w ramach programów z funduszy europejskich?

 

Spis treści

 1. Co to jest Startup?
  1. Finansowanie dla startupu
  2. Bootstrapping
  3. Inwestorzy
  4. Crowdfunding
  5. Konkursy
  6. Kredyty bankowe
 2. Dofinansowania i środki z Unii Europejskiej
  1. Granty i dotacje
  2. Platformy startowe
  3. Pożyczki unijne dla start-upów
 3. Znajdź ofertę dofinansowania

 

Co to jest Startup?

Definicji startupu jest wiele. Najczęściej Startupem określa się nowopowstałe przedsiębiorstwo (działające do 5-10 lat) lub organizację, które szuka odpowiedniego modelu biznesowego. Nowatorskiego i innego niż znane dotychczas, który da jej możliwość rozwoju i zysk.

Wśród charakterystycznych cech startupów wymienia się też wysokie ryzyko, dążenie do szybkiego wzrostu i skalowalność. Zwykle ten termin łączy się z rozwiązaniami z branży IT i nowych technologii, jednak to nie jedyne gałęzie rynku, w których mogą powstać tego typu organizacje.

 

Finansowanie dla startupu

Z racji wysokiego ryzyka i bardzo wstępnej fazy rozwoju startupy często borykają się z problemem finansowania projektu. Zwykle zaczynają od własnych środków i poszukują dodatkowych form, które mogą się stać dodatkowym źródłem pieniędzy. Opcji jest sporo. Kilka z nich przedstawiliśmy poniżej.

 

Bootstrapping

Bootstraping to taktyka długoterminowa. Pozwala rozwijać startup z własnych środków i zasobów bez udziału inwestorów zewnętrznych. Przedsiębiorca korzysta wtedy najczęściej z oszczędności własnych i swoich bliskich lub z kredytów z zabezpieczeniem na majątek prywatny.

Plusem takiego rozwiązania jest niezależność i brak ryzyka utraty bardzo dużych środków z funduszy zewnętrznych w przypadku niepowodzenia.

Minusem jest dłuższy czas rozwoju - ta taktyka może się sprawdzić, jeśli nie ma zbyt dużej konkurencji. Jeśli inwestycja się nie uda, przedsiębiorca może również ryzykować własną płynnością finansową.

Zwykle stosowana jest w pierwszym etapie rozwoju start-upów, przed rozpoczęciem poszukiwań inwestorów.

 

Inwestorzy

Drugim najczęstszym sposobem na zdobycie środków na rozwój pomysłu jest znalezienie zewnętrznego inwestora. Zwykle są to fundusze typu Venture Capital, wsparcie tzw. Aniołów biznesu, duże korporacje lub influencerzy i osoby związane z daną branżą, które są w stanie wesprzeć rozwijający się biznes. Istnieją też instytucje np. Inkubatory przedsiębiorczości, które poza pieniędzmi pomagają w rozwoju projektu poprzez doradztwo.

Plusem zewnętrznego kapitału od inwestora, jest możliwość uzyskania większej kwoty na start. Często również poza pieniędzmi, właściciel otrzymuje wsparcie w kwestiach merytorycznych związanych z rozwojem biznesu.

Minusem jest mniejsza niezależność i większa odpowiedzialność za podejmowane działania.

 

Crowdfunding

To szczególny przypadek finansowania, w którym inwestorem staje się duża grupa użytkowników, wpłacająca mniejsze kwoty. Zbiórka crowdfundingowa organizowana jest zwykle za pomocą specjalnej platformy internetowej, w której przedsiębiorca prezentuje swój pomysł. Użytkownicy po zapoznaniu się z nim mogą wesprzeć projekt dowolną kwotą, a w zamian zwykle otrzymują jakiś upominek lub produkt.

Plusem takiego rozwiązania jest dotarcie z pomysłem do potencjalnych klientów na wcześniejszym etapie projektu. Zwiększa to świadomość użytkowników i pozwala sprawdzić ich odbiór.

Minusem jest duża pracochłonność - taka akcja wymaga wielu przygotowań, zbudowania społeczności i przede wszystkim zdolności marketingowych, by przekonać innych do swojego pomysłu.

 

Konkursy

Różne instytucje publiczne i prywatne organizują konkursy dla startupów. Zwykle poza finansowaniem zwycięzcy otrzymują mentoring doświadczonych przedsiębiorców, wsparcie ekspertów z różnych dziedzin oraz możliwość skorzystania z kursów i szkoleń.

Plusem tej opcji jest wiele dodatkowych form wsparcia - nie tylko środki finansowe. Dodatkowo wygrana w konkursie może zwiększyć rozgłos wokół projektu.

Minusem jest zwykle określona kwota nagrody, która może nie pokryć zapotrzebowania.

 

Kredyty bankowe

Niektóre banki oferują kredyty dla startupów. Zwykle są to jednak środki w granicach kilku tysięcy złotych. Większe kwoty są dostępne dla projektów z dłuższym stażem lub możliwością zabezpieczenia. Dostępne są również oferty kredytów na start ze wsparciem unijnym - taki kredyt jest zabezpieczony gwarancją z funduszu europejskiego.

Zwykle trudno jest zdobyć finansowanie z banku na bardzo wczesnych etapach projektu. Warunki otrzymania środków są dość restrykcyjne. Trzeba też pamiętać o dość wysokich kosztach kredytu - wszlekie opłaty, prowizje i ubezpieczenia są dodatkowym obciążeniem budżetu. Trzeba dokładnie przeglądać oferty, niektóre bardziej atrakcyjne wymagają np. założenia rachunku firmowego w danym banku i podjęcie współpracy z jego partnerami biznesowymi.

 

Dofinansowania i środki z Unii Europejskiej

W ramach unijnych programów aktualnie dostępnych jest kilka opcji na finansowanie dla startupów. Są to granty, środki dysponowane przez fundusze venture capital oraz pożyczki dla przedsięwzięć na etapie inkubacji i we wczesnej fazie rozwoju.

 

Granty i dotacje

Wśród programów dostępny jest konkurs "Granty na Euroganty". Dzięki środkom uzyskanym w ten sposób startup może sfinansować usługi doradcze i przygotowawcze do wnioskowania o środki z dużych konkursów w ramach programów takich jak Horyzont, COSME, czy Kreatywna Europa.

Etap przygotowania wniosku jest bardzo pracochłonny - często wymaga wiedzy i dokładnej weryfikacji. Grant pozwala obniżyć próg wejścia i profesjonalnie przygotować ofertę startupu do udziału w konkursie.

 

Platformy startowe

Dla innowatorów z Polski Wschodniej powstał program Platform Startowych. W ramach ich działalności startupy mogą zyskać:

 • pomoc merytoryczną i mentoring
 • obsługę księgową i prawną
 • udział w warsztatach i szkoleniach
 • powierzchnię biurową
 • specjalistyczne usługi indywidualne dostosowane do potrzeb startupu.

Finansowanie i wsparcie mogą uzyskać osoby, które założą działalność gospodarczą w województwie lubelskim, podkarpackim, podlaskim, warmińsko-mazurskim lub świętokrzyskim.

Jakie są kryteria kwalifikacji?

 • programem zostają objęte innowacje produktowe
 • pomysł powinien mieć wyraźne przewagi w stosunku do istniejącej konkurencji
 • odpowiedni potencjał biznesowy
 • kwalifikacje pomysłodawców i zespołu, który będzie pracował nad produktem.

To dobra opcja dla startupów na etapie inkubacji. Platformy tworzą uczelnie, instytucje, fundusze i duże przedsiębiorstwa, które mogą wspomóc innowatorów na wczesnym etapie rozwoju.

Ile można zyskać, korzystając z Platformy Startowej?

Wsparcie z tego programu ma wymiar pomocy de minimis dla przedsiębiorcy (maksymalnie 200 tysięcy euro w ciągu trzech lat).

Kwota przeznaczona na inkubację startupów w ramach tego programu, którą łącznie dysponują wszystkie Platformy Startowe, wynosi ponad 108 mln zł.

 

Pożyczki unijne dla start-upów

Startup, podobnie jak inne przedsiębiorstwa z sektora MŚP może ubiegać się o pożyczkę unijną na rozwój swojego projektu.

Pożyczka na start

Jeśli nie zarejestrowałeś jeszcze działalności gospodarczej, możesz skorzystać z pożyczki na start działalności. Ten sposób dofinansowania dla startupów pozwoli zdobyć środki na bardzo wczesnym etapie działalności. Kwota takiego wsparcia to maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pieniądze z takiej pożyczki możesz przeznaczyć na zakup sprzętu i towaru, adaptację pomieszczeń, reklamę lub obsługę księgową.

Pożyczki dla zarejestrowanych przedsiębiorców

Gdy Twoje przedsiębiorstwo jest już zarejestrowane, możesz skorzystać z oferty pożyczki inwestycyjnej. W tym przypadku do uzyskania są znacznie wyższe kwoty wsparcia, które możesz przeznaczyć na wdrożenie innowacji produktowych, zakup sprzętu i urządzeń lub inwestycje zwiększające zasięg i skalę Twojej działalności.

 

Znajdź ofertę dofinansowania

Skorzystaj z wyszukiwarki finansowania unijnego PozyskajFinansowanie.pl. W kilka sekund otrzymujesz informacje o aktualnych ofertach pożyczek, poręczeń i dofinansowania z instytucji takich jak PARP, BGK, PFR czy ARP.

Jak to działa?

 1. Przejdź na stronę wyszukiwarki.
 2. Wybierz formę wsparcia, której szukasz.
 3. W pisz kwotę.
 4. Określ okres działalności Twojego biznesu, jego typ oraz lokalizację, w jakiej działa.
 5. Kliknij przycisk "Wyszukaj".

Wyświetli się lista ofert pasujących do Twojego zapytania.

Opłać pakiet doradczy i zyskaj dostęp do:

 • szczegółowych informacji na temat ofert,
 • wstępną ocenę ryzyka,
 • wstępnie wypełniony wniosek
 • wsparcie doradcy

Oszczędzasz w ten sposób czas na szukanie ofert w różnych miejscach i pieniądze na prowizjach firm doradczych, które pomagają zdobywać środki. Sprawdź pakiety usług >>

 

Sprawdź też:


Powrót