Menu
Strona główna Centrum wiedzy

Ekologiczne rozwiązania w przedsiębiorstwie, oto...

Centrum wiedzy

Ekologiczne rozwiązania w przedsiębiorstwie, oto dlaczego warto

12.09.2022

adobestock-249346434.jpeg

Coraz więcej dofinansowań, preferencyjnych pożyczek i pakietów zabezpieczających poświęca się rozwiązaniom ekologicznym. Dlatego najpewniej dotyczy to także twojego przedsiębiorstwa. Sprawdź dzięki czemu możesz zyskać!

 

W naszym niedawnym artykule na temat przygotowań na nadchodzący rok pisaliśmy wiele na temat tzw. Zielonych technologii, zielonych certyfikatów i powiązanych założeń Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (w skrócie FENG – do przeczytania TUTAJ). Jak się okazuje, temat ten nabiera skrzydeł, a właścicielom zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorstw oferuje się coraz więcej powiązanych rozwiązań, które mogą być częścią ich projektów. W tym krótkim wpisie postaram się przedstawić zalążki przedkładanych dziedzin. Okazuje się, że chodzi nie tylko o odnawialne źródła energii, ale wiele, wiele więcej. Nadmienić trzeba jedynie na wstępie, że zależnie od obszaru w Polsce, możemy być beneficjentami różnych form pomocy. Na naszym portalu staramy się przedstawić je w jak najlepszy i czytelny sposób, również w formie rozwiązań i wyszukiwarki.

 

Pierwszym ciekawym zagadnieniem projektowych przy funduszach przeznaczonych na rozwiązania proekologiczne, które desygnowano ze środków unijnych, jest termomodernizacja firmy. Promowane są rozwiązania ogrzewania lub ochładzania pomieszczeń pracy będące przyjazne dla środowiska. Podobnie jak z dotacjami na wymiany systemów ogrzewania w domach, promuje się brak długotrwałej szkodliwości ekologicznej, niską emisyjność i energooszczędność. Modernizacja klimatyzacji czy wentylacji jest również częścią potencjalnego finansowania. Szkodliwe wkłady i filtry mają zostać zastąpione, co przy okazji stanowi możliwość szczególnej poprawy komfortu pracowników, a także dbałość o ich zdrowie fizyczne. To zaś w wymierny sposób przełoży się na jakość pracy lub odbiór lokalu przez klientów. Sposobów adaptacji tej dziedziny ochrony środowiska na nasze potrzeby jest wiele. Może to odświeżyć lokal gastronomiczny, wprowadzić świeżość w lokalu rozrywkowym, czy ulgę w sezonie letnim, w zatłoczonym biurze.

 

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem są modernizacje linii technologicznych pod kątem mniejszego generowania odpadów, ich łatwej, nieszkodliwej utylizacji lub ponownego wykorzystania. Dotyczy to nie tylko samej maszynerii, ale także wymiany produktów czy materiałów. Są to tematy innowacyjności w przemyśle, w których np. zastępuje się materiały zawierające ołów. Uwzględnia to projekty z instytucjami naukowymi, czy wykorzystujące ich dokonania na tym polu. Dla przeciętnego przedsiębiorcy oznacza to możliwość realizacji nowych pomysłów z dodatkowym zabezpieczeniem dotacyjnym bądź pożyczkowym na preferencyjnych warunkach. To bardzo ważne, gdyż wiele takich inicjatyw zostaje typowo spalonych na panewce ze względu na ryzyko.

 

Energooszczędność jest obecnie tematem wielu właścicieli firm. Prognozy rosnących cen spędzają sen z powiek wielu z nich, tak samo jak wielu osób. Projekty ekologiczne zakładają również modernizację przedsiębiorstw pod tym kątem. Ostatecznie, dla środowiska korzystne są mniejsze spalanie, emisje gazów cieplarnianych i wynikające z tego ocieplenia klimatu ziemskiego. Zatem, jest to duża część proponowanych projektów wykorzystujących fundusze dla ekologicznych rozwiązań. Pozwala ono na wprowadzenie zmian optymalizujących zużycie energetyczne.

 

Oczywiście odnawialne źródła energii są również promowane. Przedsiębiorstwa chcące wprowadzić je w mniejszej, lub większej części swojego bilansu mają zostać szeroko wsparte w tym dążeniu, zgodnie z ustaleniami wspólnoty europejskiej dotyczącej zielonej energii, a konkretniej zaleceniami dla wielu krajów (w tym Polski), którym należy sprostać. Dzięki pojęciom zielonych certyfikatów, mogą zyskać na tym mocno zwłaszcza mniejsze przedsiębiorstwa, które mocno dotykają obecne wzrosty cen gazu czy prądu. Pomysły, które dotyczą tej części to np. instalacja słonecznych paneli, tworzenie i wykorzystanie elektrowni wiatrowych, instalacji geotermalnych, a także wytwarzanie i interakcja energetyczna z biomasą. Są to rozwiązania o szerokim zastosowaniu, dotyczące wielu gałęzi przemysłu. Pozwalają na współpracę pomiędzy kilkoma jednostkami, w tym przekazywanie nadwyżek do ogólnej sieci energetycznej w Polsce. 

 

W obliczu tak wielu potencjalnych dofinansowań (zwrotnych, lub nie) warto zastanowić się nad przyszłością swojej działalności, w kontekście ekologicznym. Jest to zarówno bardzo korzystne ekonomicznie dla nas jako właścicieli, ale także popierające dążenia ogólnoświatowe do poprawy sytuacji ekologicznej na Ziemi. Trudno wyobrazić sobie przyjemniejszy kompromis. Warto zatem zastanowić się nad modernizacją obecnych rozwiązań. Warto pomyśleć gdzie można rozszerzyć swoją działalność. Buduje to prestiż, stwarza nowe możliwości i czyni nas częścią nowoczesnego społeczeństwa. To zdecydowanie kierunek na schyłek 2022 roku i cały nadchodzący 2023. Fundusze mają być przydzielane aż do roku 2027, a najprawdopodobniej, będą rozwijane również w przyszłości. 


Powrót