Menu
Strona główna Centrum wiedzy

Informatyzacja przedsiębiorstwa – czy jeszcze...

Centrum wiedzy

Informatyzacja przedsiębiorstwa – czy jeszcze przed Tobą?

26.09.2022

adobestock-256273393.jpeg

Ostatnie badania i sondaże nie pozostawiają wątpliwości, iż przejście na zdalną pracę ma w większości przypadków wiele zalet. Firmy, które zsynchronizowały część lub całość swojej działalności z wirtualną, globalną przestrzenią odnotowują znaczne wzrosty swoich zasięgów. W XXI wieku nie jest przecież nowością, że entuzjasta ceramik może sprzedawać swoje wyroby za ocean. W dodatku często robi to nie znając języka, w którym mówi jego klient. Rozliczają ich kliknięcia na stronach internetowych lub zapamiętane karty kredytowe. Niedługo być może kryptowaluty sprawią, iż transakcje te będą nawet bardziej bezpośrednie, pomimo barier odległości. Zarządzanie wewnętrzne jest również o wiele łatwiejsze dzięki nowoczesnym systemom kontroli czasu i jakości pracy. Pracownik ma sprawiedliwe rozliczenie swojego wysiłku, a pracodawca pogląd na starania kadry. Korzyści płyną we wszystkie strony.

 

Istnieje jednak, jak widać, wiele oblicz pojęcia informatyzacji naszej prywatnej działalności zarobkowych. W przypadku dużych firm, wyposażone są one nierzadko w dużą, wyspecjalizowaną kadrę. Ich budżety pozwoliły na szybkie przeobrażenie się w nowej rzeczywistości. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw, jest to nierzadko sprawa bardziej skomplikowana. Nie każdy zna się na tej nowej dziedzinie, która nagle zaczęła dotyczyć biznesu. Kontakty poprzez monitor bywają stresujące, a nowe środowisko pracy opresyjne. Z drugiej strony, nie da się przejść całkowicie obojętnie wobec zmian, które zwyczajnie postępują.

 

By poradzić sobie z tym zagadnieniem można przedsięwziąć wiele działań. Młodsi i otwarci na nową wiedzę właściciele firm chętnie dokształcają się z zagadnień. Starsi i bardziej wyspecjalizowani doceniają pomoc specjalistów, bądź wyszczególnionych kursów. Istnieje wiele gotowych rozwiązań upraszczających wiele zagadnień: zaczynając od generatorów stron, a na całych systemach rozliczających gotowych do użycia. Nie wszystkie są jednak darmowe, a rzadko które z nich będą wystarczające dla profesjonalnych potrzeb. Dla mikro, małych, a nawet średnich przedsiębiorstw, bywa to zatem wyzwaniem.

 

Jednakże, skoro temat jest częścią aktualności naszej strony, można się domyślić, że istnieje także podejście oparte o dodatkowe finansowanie. Okazuje się bowiem, że zarówno Unia Europejska, jak i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) postanowiły wyjść na przeciw temu, ponownie świeżemu, zagadnieniu. Jak zauważa polskie Ministerstwo Rozwoju, technologie informacyjno-komunikacyjne to nieodłączna część wielu nowych gałęzi ekonomicznych i społecznych. Od edukacji, przez pracę zdalną, po realizację przemysłową. By zatem wesprzeć konkurencyjność mniejszych przedsiębiorstw na tym polu, powstała idea Funduszy Europejskich dla Informatyzacji. Jest to inicjatywa wykorzystania środków z UE na wprowadzenie wspomnianych rozwiązań i technologii. 

 

Jest to inicjatywa o dużym znaczeniu, gdyż nie tylko pozwala na wdrożenie nowych rozwiązań z zakresu cyfryzacji działalności, ale także przewiduje możliwość pozyskania finansów na szkolenia. Innymi słowy, nie jest jedynie natłokiem nowych pojęć, które trzeba samemu poznać, co często stanowi barierę. Program pozwala na ich poznanie, wyszkolenie pracowników i ich inicjację w nowym środowisku. Wyrównuje szanse pomiędzy pasjonatami tematu, a profesjonalistami pragnącymi pozostać w sferze najnowszych trendów.

 

Co w przypadku, gdy jesteśmy właścicielem o odpowiedniej wiedzy lub profilu działalności? Program oferuje mnóstwo rozwiązań zarówno wspierających, jak i koncentrujących przedsiębiorstwo wokół technologii informacyjnych, wliczając pracę zdalną. Dzięki funduszom można uzyskać wsparcie na stworzenie i utrzymanie witryny e-usługowej. Można rozwinąć firmę w kierunku handlu elektronicznego, a także poprowadzić nowe rozwiązania business to business (B2B), które się o to opierają. Innowacyjne rozwiązania dotyczące ułatwienia pracy są również częścią programu. O projektach można poczytać w oficjalnych materiałach unijnych, poprzez linki PARP, a także wyszukując konkretnych ofert poprzez nasza wyszukiwarkę, którą niezmiennie polecamy. Należy jednak pamiętać, że tak jak często w przypadku akcji fundowania ze środków unijnych i państwowych, warunki mogą różnić się w zależności od województwa. W części z nich istnieją możliwości pozyskania dotacji. W pozostałych będą to jedynie pożyczki na preferencyjnych warunkach. Jednakże, nie jest to powód do zaniechania działań. Pisaliśmy wiele razy dlaczego nie należy się bać pożyczek przy preferencyjnych warunkach dla firm (np. TUTAJ), niedawno również w obliczu nadchodzącego roku 2023 i wydarzeń z ubiegłych lat.

 

Warto dodać, że fundusze przewidują także dokształcanie młodych: dzieci i młodzieży. Odbywać ma się to poprzez łączone projekty edukacyjne. Mają być one skierowanie głównie poprzez dodatkowe zajęcia, ale nie jest to jedyne działanie. Rząd pragnie poprawić wreszcie umiejętności nauczycieli w zakresie wiedzy o nowoczesnych rozwiązaniach technologii informacji. Ponadto, istnieją możliwości finansowania działań doposażania pracowni dla uczniów. Przedsięwzięciem powinny zatem zainteresować się placówki edukacyjne, w tym właściciele niepublicznych szkół, którzy mogą w ten sposób skorzystać i wybić się ponad konkurencję. 

 

Podsumowując – informatyzacja przedsiębiorstw wydaje się być procesem nieuniknionym. Zatem czas, gdy wprowadzanie tych rozwiązań jest szeroko dofinansowane to najlepszy moment na nadrobienie zaległości w tym temacie. W przeciwnym przypadku możemy znaleźć się na szarym końcu postępu. Również obeznani właściciele powinni zainteresować się wsparciem poszerzenia kompetencji. Tyczy się to zarówno własnych umiejętności, jak i tych posiadanych przez pracowników. A to wszystko przy wsparciu rządowym. Naszym zdaniem warto.


Powrót