Menu
Strona główna Centrum wiedzy

Inwestycja w rozwój przedsiębiorstwa w 2023 -...

Centrum wiedzy

Inwestycja w rozwój przedsiębiorstwa w 2023 - kiedy i jaką formę finansowania wybrać?

23.01.2023

przedsiebiorstwo.jpg

Biznes wchodzi w rok 2023 z dość dużą dozą niepewności. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka, ale na przód z pewnością wysuwa się widmo recesji, szalejąca inflacja, wojna na Ukrainie oraz powracające echo koronakryzysu.

Nie da się ukryć, że nie jest to łatwy czas dla przedsiębiorstw, jednakże jak mawia popularne, łacińskie przysłowie „fortuna sprzyja śmiałym”. Rozwój biznesu w 2023 może być paradoksalnie ułatwiony, ze względu na małą ilość konkurencji na rynku. Najlepszy sposobem na szybki, ale jednocześnie zrównoważony rozwój firmy, jest znalezienie odpowiedniego finansowania. Czym zatem kierować się przy tym zamierzeniu? Chłodną głową oraz kalkulacją.

Pożyczka na preferencyjnych warunkach

Pierwszym, co przychodzi na myśl w temacie rozwoju przedsiębiorstwa, jest oczywiście pożyczka inwestycyjna lub obrotowa na preferencyjnych warunkach. Kryzys i stale wzrastające stopy procentowe zniechęcają i odstraszają przedsiębiorców, którzy boją się niepewnej przyszłości i zostania z ewentualnymi długami.

Otóż wbrew pozorom przedsiębiorcy mają dziś bardzo duży wybór, jeśli chodzi o rynek kapitałowy. Programy europejskie, rządowe i regionalne, oferują pożyczki na preferencyjnych warunkach. W zdecydowanej większości takich pożyczek preferencyjnych w grę wchodzi zerowa wpłata własna lub brak opłat manipulacyjnych.

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego sposobu finansowania, jest zastosowanie naszej innowacyjnej wyszukiwarki, która poda rozwiązania na przysłowiowej tacy. Warto jednocześnie zaznaczyć, że szczegółowe informacje odnośnie różnych rodzajów pożyczek dla przedsiębiorców oraz tego, w jaki sposób je wziąć, znajduje się na naszym blogu.

Crowdfunding, czyli najlepszy sposób na początkowy etap projektu

Idea crowdfundingu jest bardzo prosta i oparta na społeczności internetowej. Pozyskiwanie środków od drobnych inwestorów z internetu jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących projektów i firm, które chcą pozyskać nowe środki na rozwój.

Crowdfunding potrafi być bardzo skuteczny w dostarczaniu finansowania, pod warunkiem, że projekt lub firma cieszą się w sieci zainteresowaniem społeczności. Z tego też powodu ten sposób pozyskiwania finansowania opiera się głównie na popularności, w przeciwieństwie do zawsze pewnej pożyczki.

Właśnie dlatego pożyczki na preferencyjnych warunkach cieszą się największym zainteresowaniem przedsiębiorców chcących szybko rozwinąć swój biznes. Crowdfunding może być zaś dodatkowym źródłem finansowania, które przyniesie całkiem duże korzyści, jeżeli projekt zostanie odpowiednio przedstawiony w sieci.

Dofinansowanie na szkolenia - szansa na rozwój kompetencji

Zdobywanie przez pracowników nowych kompetencji pozwala na szybki rozwój firmy. Dlaczego? Ponieważ pozyskują oni wiedzę, która umożliwia prowadzenie firmy w rozwojowym kierunku. Świetnym tego przykładem są szkolenia z zakresu tak powszechnej dziś w biznesie cyfryzacji.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że choć takie szkolenia są bardzo kosztowne, tak przedsiębiorcy nie muszą wydawać na nie ani złotówki. Jak to możliwe? Otóż jest to możliwe dzięki programom dofinansowań, takich jak chociażby organizowane przez PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) Akademia Menadżera Cyfryzacji.

Projekt ten finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, zaś małe i średnie przedsiębiorstwa są w stanie uzyskać dofinansowanie dla 8 osób opiewające na kwotę nawet 150 tysięcy złotych. Program trwa do 30 września 2023, dlatego ten rok jest idealnym momentem na szkolenie siebie i swojej kadry menadżerskiej  z zakresu cyfryzacji biznesu.


Powrót