Menu
Strona główna Centrum wiedzy

Kredyt unijny dla firm 2021

Centrum wiedzy

Kredyt unijny dla firm 2021

29.07.2021

kredyt-unijny-2021.jpg

Biznes na każdym etapie rozwoju potrzebuje środków. Zmiany jednak często niosą ze sobą ryzyko, dlatego potrzebne jest bezpieczne i pewne źródło pieniędzy.

Jedną z możliwości jest finansowanie z Unii Europejskiej w postaci kredytu unijnego. Co to jest? Jakie są dostępne możliwości dla przedsiębiorców w 2021 roku?

Przeczytaj i sprawdź!

 

Spis treści

 1. Co to jest kredyt unijny?
 2. Kto może się ubiegać o kredyt?
 3. Co można sfinansować z pożyczki unijnej?
 4. Zasady przydzielania pożyczek
 5. Jak ubiegać się o pożyczkę?
 6. Programy unijne dla przedsiębiorców
  1. Cosme
  2. Kreatywna Europa
  3. Horyzont Europa
 7. Aktualne oferty pożyczek

 

Kredyt unijny - co to jest?

Kredyt unijny (a właściwie precyzyjniej: pożyczka unijna) to forma wsparcia z funduszy europejskich oferowana przedsiębiorcom. W przeciwieństwie do bezzwrotnych dotacji, działa podobnie jak kredyt - przedsiębiorca otrzymuje określoną kwotę, którą spłaca zgodnie z ustalonymi w umowie warunkami.

 

Jakie są różnice między pożyczką unijną a "standardowym" kredytem?

Po pierwsze: preferencyjne warunki. Pożyczki unijne charakteryzują się bardzo niskim oprocentowaniem w porównaniu do ofert kredytowania w banku. Większość nie wymaga wkładu własnego lub jest on znacznie niższy niż w przypadku kredytu. Dodatkowo można trafić na oferty o dłuższym okresie spłaty i karencji (nawet do 15 lat).

Po drugie: pożyczki unijnej udziela instytucja finansowa. Podmioty zajmujące się przyjmowaniem i realizacją wniosków wybierają włodarze regionu, który dysponuje przekazanymi w ramach programu środkami. Czasami może być to bank.

Po trzecie: lokalizacja biznesu ma znaczenie. W zależności od lokalizacji Twojego biznesu oferta pożyczek będzie się różnić. Regiony biorą udział w różnych programach i w związku z tym dostępność, cel oraz warunki pożyczek mogą się różnić. Inne propozycje wsparcia będą dostępne w Małopolsce, a inne np. na Śląsku.

 

Kto może ubiegać się o pożyczkę unijną?

Oferta jest kierowana do biznesu nie zależnie od wielkości, czy etapu rozwoju. Z pożyczek unijnych mogą skorzystać przede wszystkim mikro małe i średnie przedsiębiorstwa. Do tej grupy zaliczamy biznesy, które:

 • zatrudniają nie więcej niż 250 pracowników
 • nie przekraczają kwoty 50 mln euro rocznego obrotu lub rocznej sumy bilansowej w wysokości 43 mln euro.

Szczegółowy opis klasyfikacji przedsiębiorstw znajdziesz w poradniku "Nowa Definicja MŚP".

Środki unijne są również dostępne dla startup'ów i dużych przedsiębiorstw, które zatrudniają powyżej 250 pracowników.

Ubiegając się o pożyczkę, nie musisz mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej. W programach jest sporo ofert kredytów na start finansowanych z funduszy europejskich. Dzięki temu osoby bezrobotne i zakładające dopiero własny biznes mogą również skorzystać z tego rodzaju wsparcia.

O środki unijne w formie pożyczki mogą starać się również instytucje, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, kościoły, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki i spółki samorządowe.

 

Co można sfinansować z pożyczki unijnej?

Możesz ubiegać się o środki potrzebne na rozpoczęcie działalności gospodarczej, na nowe rozwiązania, czy wdrożenie innowacji. W zależności od rodzaju wsparcia możesz sfinansować zakup środków trwałych lub poprawić płynność finansową swojego przedsiębiorstwa:

 • Pożyczki inwestycyjne to instrumenty finansowe, które pomogą Ci we wdrażaniu nowych rozwiązań, usług, czy produktów. Środki z tego rodzaju wsparcia możesz wykorzystać na zakup sprzętu, oprogramowania, wdrożenie nowych rozwiązań lub przeznaczyć również na zakup nieruchomości. W zależności od oferty możesz pożyczyć od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów złotych.
 • Pożyczki obrotowe wspomagają bieżące funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Z tych pieniędzy możesz np. uregulować należności u dostawców, wypłacić pracownikom pensje lub opłacić koszty usług księgowych, prawnych i marketingowych.
 • Pożyczki inwestycyjno-obrotowe łączą w sobie możliwości przedstawionych wyżej instrumentów.
 • Pożyczka "na start" to oferta dla osób, które jeszcze nie zarejestrowały swojej działalności i nie mogą skorzystać z oferty banku. Te pieniądze można wykorzystać na cele inwestycyjne lub obrotowo-inwestycyjne, które są związane z rozpoczęciem działania biznesu.
 • Z racji działań mających zredukować negatywne skutki pandemii na rynku powstały specjalne oferty pożyczek mających wspomóc biznesy w kryzysowej sytuacji. W Polsce są to środki dostępne w ramach pożyczek z tzw. Tarczy Antykryzysowej.

Wachlarz form finansowania z funduszy europejskich jest jednak znacznie szerszy. Poza pożyczkami środki wypłacane są też w formie poręczeń i gwarancji wadialnych lub jako dofinansowania szkoleń i różnego rodzaje dotacje.

 

Zasady udzielania pożyczek unijnych

Warunki udzielania tego typu wsparcia są mniej restrykcyjne niż w przypadku standardowego kredytu bankowego.

Przedsiębiorca nie jest zobowiązany do uiszczenia dodatkowych opłat, czy prowizji. Nie jest też zwykle wymagane ubezpieczenie - z wyjątkiem ofert (np. dużych pożyczek inwestycyjnych), które mają taki zapis w zawarty w wymogach.

Aby ubiegać się o środki unijne dla Twojego przedsiębiorstwa, powinieneś spełniać poniższe warunki:

 • Twoja firma musi być zarejestrowana lub prowadzić działalność w regionie, którego dotyczy oferta.
 • Warunkiem koniecznym jest też pozytywna historia w BIK/BIG/KRD.
 • Nie możesz aktualnie korzystać z innej pożyczki unijnej na ten sam cel. O kolejną możesz ubiegać się po spłaceniu poprzedniej.
 • Przy wyższych kwotach (ponad 100 tys. zł) będziesz potrzebował zabezpieczenia np. w postaci hipoteki.

Szczegółowe wytyczne różnią się w zależności od typu pożyczki i są opisane dokładnie w ofercie, którą znajdziesz na stronie internetowej Instytucji dysponującej pieniędzmi z funduszu.

 

Jak ubiegać się o pożyczkę?

Całość procedury powinieneś rozpocząć od ustalenia celu, na jaki chcesz uzyskać pożyczkę, oszacowania potrzebnej kwoty oraz możliwości jej spłaty i zabezpieczenia. Po tym etapie możesz przystąpić do szukania odpowiedniej oferty.

Gdzie szukać informacji o pożyczkach? Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zabiera część ofert w swojej wyszukiwarce. Aktualne dane udostępniają też instytucje, które zarządzają pieniędzmi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i innych programów. Ich listy są zwykle udostępniane na stronie internetowej władz województwa. Informacje znajdziesz też w opisach wybranych programów unijnych na stronach rządowych. Możesz też skorzystać z naszej wyszukiwarki finansowania unijnego, w której zbieramy oferty z różnych instytucji w jednym miejscu.

Gdy znajdziesz interesującą Cię formę wsparcia, przygotowujesz wniosek i wymagane dokumenty. Pełna lista załączników zwykle dostępna jest w opisie oferty pożyczki. Całą dokumentację dostarczasz do instytucji, która udziela pożyczki i czekasz na decyzję.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku podpisywana jest umowa pożyczkowa i wypłacane są środki zgodnie z zapisami w niej zawartymi.

 

Fundusze europejskie - Środki dla przedsiębiorców na lata 2021-2027

W ramach różnych projektów unijnych uwzględniona jest pula środków dla przedsiębiorców. Niektóre z nich uwzględniają częściowo dofinansowanie dla biznesu, inne są dedykowane tylko dla firm.

Gdzie szukać wsparcia finansowego na działalność gospodarczą? Jakie progamy i fundusze przeznaczają środki na inwestycje biznesowe?

 

Cosme

Program skierowany do małych i średnich firm działających na terenie Unii Europejskiej. Ma na celu wzmocnić konkurencyjność i trwałość przede wszystkim mniejszych firm oraz wspieranie tworzenia miejsc pracy i wzrostu MŚP.

Na te działania Unia Europejska przeznacza 2,3 miliarda euro, z czego co najmniej 60% będą stanowiły środki, które zostaną przekazane przedsiębiorcom w formie różnych instrumentów finansowych.

 

Kreatywna Europa

Ten projekt ma na celu wspieranie branż kulturalnej, kreatywnej i audiowizualnej. Składa się z trzech komponentów: Media, Kultura i Komponent Międzysektorowy.

Z tych środków mogą skorzystać m.in. producenci filmów i gier komputerowych, organizatorzy szkoleń, warsztatów, festiwali filmowych, targów branżowych.

Budżet przeznaczony na ten program to 2,4 mld euro.

 

Horyzont Europa

To następca dużego programu "Horyzont 2020". Szczegóły wciąż są w przygotowaniu, jednak w oficjalnych komunikatach pojawiają się informacje o tym, że formalności i zasady będą bardzo podobne do tych z poprzedniej edycji.

Do kogo kierowane jest wsparcie? Projekt skierowany jest do jednostek naukowych i przedsiębiorstw, które chcą w ramach współpracy z ośrodkami badawczymi tworzyć i wdrażać innowacyjne rozwiązania.

 

Sprawdź aktualne oferty pożyczek unijnych 2021

Źródeł, programów i projektów jest znacznie więcej. Jak nie zgubić się w gąszczu ofert, warunków i dokumentacji?

Możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki dofinansowań i pożyczek unijnych. Wystarczy, że określisz:

 • wysokość potrzebnego wsparcia
 • wielkość i charakter Twojej działalności
 • region
 • jak długo działasz.

W zależności od pakietu możesz otrzymać dostęp do 1 lub 10 szczegółowych ofert pożyczek oraz wstępne oceny ryzyka (określenie prawdopodobieństwa otrzymania finansowania) i wstępnie wypełnione wnioski.

Załóż darmowe konto i sprawdź, jak działa nasza wyszukiwarka - Przejdź do rejestracji >>

 

Przeczytaj też:


Powrót