Menu
Strona główna Centrum wiedzy

Mikropożyczka unijna - Wsparcie na start

Centrum wiedzy

Mikropożyczka unijna - Wsparcie na start

29.11.2021

mikropozyczka-unijna.jpg

 

Potrzeby przedsiębiorstw znacznie się różnią w zależności od wielkości, branży i etapu rozwoju. Mikropożyczki to forma finansowego wsparcia dla najmniejszych biznesów i osób, które dopiero chcą rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej.

 

Kto może skorzystać z takiej oferty finansowania ? Co można sfinansować z takiej pożyczki? O tym dowiesz się z tego artykułu.

 

Spis treści

 

Czym jest mikropożyczka?

Mikropożyczka to pożyczka udzielana zwykle na mniejsze kwoty. W przypadku ofert konsumenckich są to kwoty z zakresu kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Dla firm limit jest nieco wyższy i w dużej mierze zależy od instytucji, która udziela wsparcia.

 

Mikropożyczka unijna

Mikropożyczka unijna to instrument finansowy przeznaczony dla przedsiębiorców i osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Oferty nie przekraczają limitu 100 000 zł i są przyznawane na mniejsze cele rozwojowe, np. na start biznesu, przygotowanie nowego stanowiska pracy lub jako mała pożyczka inwestycyjno-obrotowa.

 

Ten rodzaj instrumentu finansowego jest bardzo korzystny z punktu widzenia pożyczkobiorcy. Po pierwsze warunki udzielania takiej pożyczki są bardzo preferencyjne - dłuższe okresy spłaty i karencji, niewysokie oprocentowanie dostosowane do sytuacji ("młodsze" i startujące biznesy zwykle mogą skorzystać z oferty z niższym oprocentowaniem). Po drugie źródło finansowania jest pewne, w porównaniu do podobnych ofert tzw. chwilówek.

Środki na mikropożyczki pochodzą zwykle z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa.

 

Kto może skorzystać z unijnej mikropożyczki?

Oferty mikropożyczek unijnych zwykle kierowane są do dwóch grup odbiorców: właścicieli mikroprzedsiębiorstw i osób, które chcą ruszyć z własnym biznesem.

Przedsiębiorca, który chce ubiegać się o mikropożyczkę powinien spełniać między innymi poniższe warunki:

 • firma powinna prowadzić działalność lub być zarejestrowana w regionie, który jest objęty programem, z którego środki chce uzyskać;
 • cel, na który chce przeznaczyć pieniądze z pożyczki, jest zgodny z założeniami wybranego programu unijnego.

Szczegółowe wytyczne są dokładnie opisane w ofercie i regulaminie każdej mikropożyczki.

 

Dowiedz się więcej o pożyczkach dla mikroprzedsiębiorstw. >>

 

Oferty związane z rozpoczynaniem działalności gospodarczej zwykle kierowane są do:

 • osób bezrobotnych lub biernych zawodowo
 • osób niepełnosprawnych
 • osób w wieku lat 50 i wyżej lub osób od 30 roku życia pozostających bez pracy
 • kobiet
 • absolwentów szkół wyższych i średnich.

Szczegółowa lista dostępna jest w ofercie pożyczki, zwykle dotyczy osób z grup, które są mniej aktywne zawodowo lub trudniej jest im wejść na rynek pracy.

 

Na jaki cel można przeznaczyć środki z mikropożyczki?

W przypadku mikropożyczki "na start" pieniądze można przeznaczyć na wydatki związane z rozpoczynaniem działalności gospodarczej. Do tej grupy możemy zaliczyć zakup maszyn, towarów i materiałów. Z tych środków możesz pokryć również takie wydatki jak adaptacja pomieszczeń, opłacenie usług reklamowych i księgowych.

 

Dla już działających przedsiębiorców dostępne są najczęściej propozycje pożyczek na utworzenie nowego miejsca pracy. W niektórych regionach można uzyskać pieniądze na wdrożenie nowych rozwiązań, unowocześnienie wyposażenia i inne rozwiązania, które wspomogą rozwojowe dla przedsiębiorstwa (i regionu) przedsięwzięcia.

 

Przykładowa oferta mikropożyczki

 • Kwota pożyczki: do 100 tys. złotych
 • Okres spłaty: 60 miesięcy
 • Okres karencji: 6 miesięcy
 • Oprocentowanie: od 0,24% w skali roku
 • Cel finansowania: Wydatki związane z rozpoczynaniem działalności gospodarczej, m.in. zakup maszyn, towaru i urządzeń, adaptacja pomieszczeń, reklama czy usługi księgowe.
 • Dla kogo? Z finansowania na założenie działalności gospodarczej mogą skorzystać osoby pozostające bez pracy (bezrobotne, poszukujące pracy lub nieaktywne zawodowo).

 

Gdzie szukać ofert?

Ogólne dane o aktualnych programach unijnych dla danego regionu znajdziesz na stronie internetowej województwa. Szczegółowe informacje o ofertach mikropożyczek z funduszy europejskich natomiast dostępne są na stronach instytucji i podmiotów, które zostały wybrane do przeprowadzenia wszystkich procedur.

 

Możesz przeszukać też bazę ofert Banku Gospodarstwa Krajowego, przejrzeć strony rządowe dot. funduszy europejskich lub tych przeznaczonych dla przedsiębiorców.

 

Skorzystaj z PozyskajFinansowanie.pl

Możesz też w kilka minut zapoznać się z wszystkimi aktualnymi ofertami z wybranego regionu, które dopasowane są do potrzeb Twojego biznesu. Wystarczy, że przejdziesz do naszej wyszukiwarki dotacji i finansowania uzupełnisz dane na temat Twojej działalności, a zyskasz dostęp do listy pożyczek i dofinansowań.

 

Wykupując subskrypcję, zyskujesz:

 • pełne informacje na temat wybranych ofert
 • wstępną ocenę ryzyka (szanse na uzyskanie dofinansowania)
 • wstępny wniosek o finansowanie
 • biznesplan.

Dodatkowo oszczędzasz czas na szukanie odpowiedniej oferty i zaoszczędzasz pieniądze na prowizji, którą zwykle pobierają doradcy finansowi. Sprawdź ofertę pakietów >>

 

Przeczytaj też:


Powrót