Menu
Strona główna Centrum wiedzy

Pożyczki unijne dla mikroprzedsiębiorstw

Centrum wiedzy

Pożyczki unijne dla mikroprzedsiębiorstw

01.07.2021

pozyczka-unijna-mikroprzedsiebiorcy.jpg

Pożyczki unijne dla mikroprzedsiębiorstw to świetne narzędzie, które pomoże rozwinąć Twój biznes. Preferencyjne warunki, uproszczone formalności i zasady. Sprawdź, jak możesz skorzystać z tej formy finansowania.

Spis treści:

 1. Czym są pożyczki unijne?
 2. Jak są udzielane niskooprocentowane pożyczki?
 3. Kto może skorzystać z pożyczki?
 4. Co możesz sfinansować z unijnego wsparcia?
 5. Jak ubiegać się o pożyczkę?
 6. Gdzie szukać informacji?

 

Czym są pożyczki unijne?

Pożyczki unijne zastąpiły znany dotychczas system dotacji i stały się alternatywą dla "klasycznego" kredytu bankowego. To instrument finansowy, dzięki któremu ze środków unijnych mogą korzystać nie tylko różnego rodzaju organizacje, czy instytucje, ale również przedsiębiorcy.

Pieniądze uzyskane z pożyczki z funduszy europejskich możesz wykorzystać bez względu na rozmiar Twojej firmy, czy staż na rynku, a lista celów, na które możesz przeznaczyć środki unijne, jest długa i obejmuje różne aspekty prowadzenia biznesu.

Oferta kredytów unijnych jest bardzo zróżnicowana. Kwoty pożyczek i termin spłat zależą głównie od regionu, w którym działasz i programu, z którego chcesz skorzystać. W ramach różnych ofert możesz uzyskać wsparcie w wysokości od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych.

 

Jakie są korzyści finansowania przedsiębiorstwa z funduszy unijnych?

Pożyczki unijne dla przedsiębiorców działają podobnie jak standardowy kredyt bankowy. To, co je odróżnia, to bardzo preferencyjne warunki.

Ten rodzaj wsparcia możesz uzyskać często bez wkładu własnego i z zerową prowizją. Kredyty unijne mają też stałe oprocentowanie, więc nie zaskoczą Cię nagłe zmiany i dodatkowe koszta.

Niewątpliwym plusem są też dłuższe okresy spłaty (najczęściej ok. 5 lat) i karencji (niekiedy aż do 12 miesięcy). W niektórych regionach istnieje również możliwość umorzenia części zobowiązania.

Nowa formuła udostępniania środków unijnych w postaci pożyczki sprawia, że rozwiązanie jest bardziej elastyczne, a z takiego wsparcia można korzystać wielokrotnie w przeciwieństwie do wcześniej funkcjonującego systemu dotacji.

 

Jak są udzielane niskooprocentowane pożyczki?

Znakomita większość firm nie daje wiary, że pożyczki unijne/preferencyjne mogą być oprocentowane od zera procent. Przykładem takiego rodzaju wsparcia są znane przedsiębiorcom pożyczki płynnościowe z oprocentowaniem 0,00%. Pożyczki o charakterze inwestycyjnym są obecnie oprocentowane od 0,15% w skali roku.

Porównując środki preferencyjne do oprocentowania kredytów bankowych dla MSP, można śmiało powiedzieć, że pod względem oprocentowania dzieli je przepaść - średnie oprocentowanie dla mikro- lub małych firm na rynku bankowym to ok.5,5-7,2% w skali roku. Dodając prowizję za uruchomienie i inne koszty towarzyszące (ubezpieczenie, prowizję za gotowość itp.) realne oprocentowanie środków w skali roku będzie bliskie 10%.

Finansowanie w postaci kredytu unijnego można zdobyć u pośredników finansowych, z którymi współpracują samorządy wojewódzkie np. agencji rozwoju przedsiębiorczości lub wyznaczonego banku. Wystarczy przygotować odpowiednie dokumenty i złożyć wniosek.

 

Kto może skorzystać z pożyczki?

Oferta jest kierowana do wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub chcą dopiero wejść na rynek. Największy wybór mają mikro i średnie przedsiębiorstwa.

Co kryje się pod hasłem mikroprzedsiębiorstwo? Jakie warunki musisz spełniać, by skorzystać z funduszy przeznaczonych dla tej grupy?

Według przepisów ustawy "Prawo przedsiębiorców" z dn. 6 marca 2018 r. do mikroprzedsiębiorców zaliczamy przedsiębiorców, którzy spełniają dwa warunki:

 1. w co najmniej jednym z 2 ostatnich lat obrotowych w firmie zatrudnionych było średniorocznie mniej niż 10 osób
 2. w co najmniej jednym z ostatnich 2 lat obrotowych roczny obrót netto ze sprzedaży towarów wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekroczył równowartości w złotych 2 mln euro.

Pożyczki udzielane są dla przedsiębiorstw na różnym etapie rozwoju. Znajdziesz oferty, które pomogą Ci wystartować lub rozwinąć już działający biznes.

 

Jakie wymagania musisz spełnić?

Jak w przypadku klasycznego kredytu z banku podstawowym warunkiem do przyjęcia wniosku jest pozytywna historia w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i Biurze Informacji Gospodarczej (BIG).

Dodatkowo należy pamiętać, że przy kwotach powyżej 100 tys. złotych zabezpieczenie najczęściej akceptowane przez instytucje finansujące to hipoteka na nieruchomości. Wartość nieruchomości w stosunku do pożyczanych pieniędzy powinna wynosić 130-150% wartości pożyczki.

Środki z funduszy zwykle są przyznawane dla przedsiębiorców z określonego regionu, więc mają charakter regionalny. Możesz, więc korzystać z ofert wsparcia finansowego przeznaczonego dla miejsca, w którym prowadzisz swoją działalność - dostępną ofertę sprawdzisz w 4 krokach na naszej platformie: https://www.pozyskajfinansowanie.pl/.

Z pożyczek unijnych można korzystać wielokrotnie. Z jednym zastrzeżeniem: nie można używać środków z różnych programów jednocześnie na ten sam cel.

 

Co możesz sfinansować z unijnego wsparcia?

Program pożyczek unijnych jest bardzo mocno skupiony na rozwoju przedsiębiorczości. Dlatego wachlarz dostępnych opcji jest bardzo szeroki. Jedynym ograniczeniem w tej kwestii jest konieczność wydania pieniędzy tylko i wyłącznie na rozwój działalności gospodarczej.

Co się kryje pod tym terminem? Co dokładnie możesz sfinansować w ramach programu pożyczek unijnych?

 • Zakup środków trwałych - maszyny, urządzenia, oprogramowanie, materiały i surowce, a nawet środki transportu i nieruchomości. W to wszystko możesz wyposażyć swoją firmę, korzystając z tej formy finansowania.
 • Wdrażanie nowych technologii komunikacyjno-informacyjnych - do tej grupy zaliczają się rozwiązania informatyczne, które wspierają procesy biznesowe np. stworzenie systemu komunikacji z klientami online, wdrożenie sprzedaży internetowej, czy zakup lub przygotowanie rozwiązania do zarządzania organizacją.
 • Innowacje - dzięki programom z tej grupy sfinansujesz prace badawczo rozwojowe. Możesz stworzyć i wyposażyć własny dział badawczy lub opłacić współpracę z jednostką naukową. Środki możesz przeznaczyć na pracę nad innowacyjnym rozwiązaniem, wdrożenie efektów takich badań lub na sprzęt potrzebny do ich realizacji.

 

Przykładowe oferty pożyczek

Znakomitą większość wśród Klientów naszego portalu stanowią mikroprzedsiębiorcy. To do nich adresowana jest oferta, która pozwala na realizację działań rozwojowych przy niskich kosztach finansowania. Przykładem może być pożyczka inwestycyjna w regionie mazowieckim:

 • kwota finansowania do 500 tys. złotych,
 • oprocentowanie 0.15% w skali roku
 • brak opłat i prowizji

Innym przykładem może być może być pożyczka płynnościowa w województwie pomorskim:

 • kwota pożyczki płynnościowej do 150 tys. złotych,
 • oprocentowanie 0,00% w skali roku
 • brak opłat i prowizji

Jak to działa w praktyce? Zobacz, jakie efekty udało się osiągnąć właścicielowi warsztatu samochodowego przy wsparciu naszych ekspertów >>

 

Jak ubiegać się o pożyczkę?

Proces ubiegania się o pożyczkę unijną powinniśmy rozpocząć od:

 • określenia celu, na jaki chcemy ją pozyskać,
 • ustalenia kwoty, jaką potrzebujemy, by zrealizować ten cel,
 • oraz oszacowania naszych możliwości zabezpieczenia transakcji i jej późniejszej spłaty.

Znając swoje potrzeby i możliwości, możesz zacząć szukać odpowiedniej oferty i przygotować się do złożenia wniosku.

 

Jak sprawdzić, czy mam szansę na dofinansowanie?

Każdy przedsiębiorca chciałby wiedzieć, jakie ma szanse na pozytywne zakończenie danego procesu biznesowego. Nie inaczej jest w przypadku ubiegania się o publiczne formy finansowania. Serwis pozyskajfinansowanie.pl daje Wam taką możliwość. Jeśli ocena wstępna waszego wniosku będzie wskazywać na szanse dużo poniżej 50% warto rozważyć zmianę np. poziomu zabezpieczeń lub wprowadzenie zmian do wniosku, lub projekcji finansowej. W przypadku gdy ocena wstępna wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo uzyskania wsparcia, możecie być prawie pewni na pozytywne zakończenie.

To jednak nie wszystko. Traktujcie ocenę wstępną jako oszczędność czasu i pieniędzy. Jeśli okaże się, że wasz wniosek ma bardzo nikłe szanse powodzenia, nie warto angażować się w dalsze prace. Wiemy, że przedsiębiorcy często korzystają z usług zewnętrznych firm, które pobierają słone opłaty za przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Nie każda z nich poinformuje Cię jednak, że Twój projekt ma większe lub mniejsze szanse powodzenia.

 

Gdzie szukać informacji?

Instytucji i organizacji, które zajmują się funduszami i kredytami unijnymi dla przedsiębiorców, jest sporo. Istnieje też wiele firm, które komercyjnie pomagają w szukaniu i zdobywaniu środków z Unii Europejskiej na rozwój działalności gospodarczej.

Aktualne oferty możesz znaleźć na stronach internetowych:

 • Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK)
 • Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR)
 • Województw i regionów
 • Fundacji, stowarzyszeń i organizacji zajmujących się wspieraniem i promowaniem przedsiębiorczości

Wszystkie oferty w jednym miejscu! Sprawdź naszą wyszukiwarkę:

 • prosta w obsłudze
 • oferty finansowania dla przedsiębiorców z wszystkich regionów z ponad 600 źródeł
 • w wersji płatnej szczegółowe oferty, wstępna ocena ryzyka i wniosek
 • pomoc specjalistów z zakresu finansowania biznesu

Załóż darmowe konto i wypróbuj wyszukiwarkę PozyskajFinansowanie.pl >>

 

Sprawdź, też:


Powrót