Menu
Strona główna Centrum wiedzy

Wykorzystanie środków unijnych

Centrum wiedzy

Wykorzystanie środków unijnych

22.01.2021

strefa-biznesu.jpg

Moment, w którym możliwe będzie wykorzystanie środków finansowych pochodzących z Europejskiego Funduszu Odbudowy zbliża się wielkimi krokami. Jak pokazują doświadczenia z poprzednich lat, proces ubiegania się o środki dla wielu przedsiębiorców nie będzie prosty. Dlatego warto już teraz się przygotować i zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie, tak aby nie popełnić błędów i spełnić wymogi formalne.

Jak przygotować się do wykorzystania środków w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy?

- Dokumentacja projektowa dotycząca finansowania zwrotnego (pożyczek unijnych) i bezzwrotnego (dotacji) jest i będzie zbliżona – mówi Edward Marczuk współzałożyciel serwisu pozyskajfinansowanie.pl – Choć może wydawać się to oczywiste jednym z najważniejszych czynników jest pomysł na biznes lub jego rozwój. To właśnie ten element pozwoli nam na prawidłowy i szybki wybór odpowiednich programów wsparcia. Następnie należy zastanowić się co chcemy osiągnąć i jak będziemy zarabiać.

Forma zwrotna dotacji i pożyczek

W związku z tym, że zdecydowana większość dostępnych środków finansowych będzie przyjmować formę zwrotną, a więc popularnych pożyczek unijnych, każdy przedsiębiorca będzie musiał przygotować się do zabezpieczenia wnioskowanego wsparcia. W najłatwiejszej sytuacji będą te firmy, które posiadają aktywa trwałe, a więc nieruchomości lub majątek rzeczowy.
- Zabezpieczenie pożyczki jest bardzo istotne, bez jego odpowiedniego poziomu całość procesu nie będzie mogła być skutecznie zrealizowana.

 Obecna praktyka pokazuje, że zabezpieczenie powinno sięgać od 130 do 150% wartości pożyczki, w skrajnych przypadkach instytucje żądają nawet ponad 200% wartości pożyczki. W najlepszej sytuacji są oczywiście firmy, które posiadają aktywa trwałe w postaci nieruchomości lub majątku rzeczowego. Możemy również wspomagać się poręczeniem osób trzecich.

Wsparcie funduszy poręczeniowych

Istnieją również rozwiązania, które stosunkowo prosto można przełożyć na rozwiązanie systemowe ułatwiające ustanawianie zabezpieczeń w postaci tzw. poręczeń. Chodzi o fundusze poręczeniowe, które posiadają publiczne środki, które mogą być wykorzystane jako zabezpieczenie pożyczek unijnych. Jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, a co więcej otwiera drogę do wykorzystania zwrotnych środków unijnych dla wielu podmiotów, które bez tego miałyby do nich zamkniętą drogę. Chodzi tu przede wszystkim o firmy młode stażem, startupy i firmy z branży usługowej. Eksperci podkreślają, że bardzo ważną kwestią jest prawidłowe przygotowanie i kompletność dokumentacji. Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że niewielka liczba przedsiębiorców jest w stanie zrobić to sama. Dlatego niezbędne będzie korzystanie z usług firm doradczych, które dysponują odpowiednim potencjałem i doświadczeniem.  Jednak najważniejszą sprawą pozostaje nadal szybkie zidentyfikowanie odpowiedniej dla danej firmy formy wsparcia dokładnie to zapewnia wyszukiwarka w platformie.

 

Przeczytaj też:

 


Powrót